Kraljica zemlje Čičoka

flower-1701588_1920.jpgFoto:Pixabay

Jeste li i vi jedan od onih koji misle kako je Čičoka novotarija na našem tržištu, nova izmišljena biljka koju su ispromovirale kulinarske emisije?

Čičoka je sve samo ne novotarija, ona je vrlo često zanemarena biljka iz razloga što se njezin vanjski izgled ne povezuje s gomoljem koji je dobio medijski prostor, a i vrlo je invazivna vrsta o čemu ću malo kasnije.

Moram vam priznati da me iznimno veseli činjenica da je postala popularna a time i dostupna namirnica u našim centrima i na našim tržnicama.

Za Čičoku vrlo često kažu kako je budućnost, zamjena za krumpir koji danas jedemo, no međutim ne bih se mogla složiti s tim. Čičoka je jedna, jedina i osim činjenice da se jede ono što je ispod zemlje nema nikakve sličnosti s krumpirom, barem ne u kulinarskom smislu.

Iznimno zdrava, hrskava, blago orašastog i slatkog okusa. Čičoka kao takva izvrsno paše kao prilog jelu pečena s povrćem, kao hrskava salata, kao kremasta juha, uvertira u bogati ručak ili pak kao grickalica u obliku čipsa. Kako god da ju pripremite imajte na umu da nećete pogriješiti.

jerusalem-artichoke-3701223_1280.jpg

Može narasti čak 3 metra u visinu te cvjeta žutim cvjetićima nalik malenim suncokretima pa nije ni čudo da se vrlo često sadi u svrhu uljepšavanja eksterijera. Vrlo je invazivna vrsta i jednom posađena brzo se širi te ju je gotovo nemoguće iskorijeti. Dovoljan je maleni komadić ovog gomolja da iz njega izraste ovaj gorostas koji će na kraju sezone stvoriti nekoliko kilograma gomolja. Upravo iz ovog razloga poželjno ju je saditi na mjestima gdje neće svojim rastom ometati druge biljke. Osim što tvori mnoštvo gomolja za jelo, čičoka može poslužiti kao zabava voluharicama. Ukoliko imate vrt u kojem voluharice rade nered, posadite čičoku dalje od vrta, vjerujte da će se vrlo brzo preseliti na njezine gomolje. Čičokin gomolj je jedna od najdražih grickalica miševima i voluharicama, stoga će vaše mrkve i peršini pasti u drugi plan.

Čičoka podnosi gotovo sve vrste tla, dovoljno ju je samo zagrnuti zemljom i dalje sve postaje čarolija. Najbolje ju je koristit u kasnu jesen/zimu/ rano proljeće prije nego ponovo ispupa.

Čičoka ima nizak glikemijski index

Čičoka ima nizak glikemijski index što ju čini pogodnom za dijabetičare. Ne sadrži škrob, te može biti dobra zamjena za krumpir iako je sasvim drugačijeg okusa. Obiluje kalijem, fosforom, kalcijem, magnezijem, željezom, vitaminima C, D, A te vitaminima iz B skupine. Najvažniji sastav čičoke svakako je inulin koji se ne razgrađuje u želucu te dospijećem u crijeva potiče rast dobrih crijevnih bakterija. Smanjuje koncentraciju kancerogenih enzima.

Napomena: Čičoka u sirovom stanju može biti teška na želudac pojedinim osobama. Ukoliko ste osjetljivi na želudac, sirovu čičoku jedite u ograničenim količinama, a prerađenu u noramalnim porcijama.

Komentiraj